Internetowi oszuści ponownie podszywają się pod ZUS, wysyłając fałszywe maile, w których żądają podania danych wrażliwych. ZUS ostrzega, aby w żadnym przypadku nie odpowiadać na te maile ani nie otwierać załączników pochodzących od oszustów.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod ZUS. Oszuści wysyłają maile z nazwą „zus-pl”, co może wprowadzać wielu klientów w błąd. W treści wiadomości znajduje się jednak adres „[email protected]”. W mailu oszuści proszą o aktualizację danych z powodu problemów z przetworzeniem płatności. Po kliknięciu w podany link otwiera się strona logowania do ezus, której adres to „prowebdigital.com.ng”. Po zalogowaniu otwiera się okno do wpisania danych karty kredytowej - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
ZUS ostrzega, aby w żadnym wypadku nie odpowiadać na maile ani nie otwierać załączników pochodzących od oszustów. Tego rodzaju korespondencja ma na celu najczęściej zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do wrażliwych danych przechowywanych w jego pamięci.
Zakład nigdy nie prosi swoich klientów o podanie danych wrażliwych drogą mailową ani nie wysyła informacji o błędnym logowaniu do PUE/eZUS, które zachęcają do otwierania plików lub linków. ZUS kontaktuje się drogą elektroniczną wyłącznie z klientami, którzy posiadają konto na Platformie Usług Elektronicznych i wybrali tę formę komunikacji. Mail w takim przypadku zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS – wyjaśnia rzeczniczka.
W sytuacji, w której klient ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Kontaktu Klientów pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym [email protected].
Od 19 marca rodzice wcześniaków oraz dzieci urodzonych o czasie, które po porodzie wymagały hospitalizacji, mogą ubiegać się o dodatkowy, uzupełniający urlop macierzyński. Za każdy tydzień pobytu w szpitalu po porodzie przysługuje tydzień urlopu. Maksymalna długość urlopu będzie jednak uzależniona od tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, jego wagi urodzeniowej oraz czasu hospitalizacji.
Dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub o masie urodzeniowej nieprzekraczającej 1000 g maksymalny uzupełniający urlop macierzyński wyniesie do 15 tygodni. W przypadku rodziców dzieci urodzonych po 28. tygodniu, ale przed 37. tygodniem ciąży, których waga po porodzie wynosiła więcej niż 1000 g, dodatkowy urlop może zostać wydłużony maksymalnie o 8 tygodni. Z uzupełniającego urlopu do 8 tygodni będą mogli skorzystać także rodzice dzieci urodzonych o czasie, czyli po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. Dotyczy to sytuacji, w których noworodek spędził w szpitalu co najmniej dwa kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni przypadał na okres od 5. do 28. dnia po porodzie - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego sumuje się okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu odpowiednio 8. albo 15. tygodnia po porodzie. Niepełne tygodnie zaokrągla się w górę do pełnego tygodnia.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwać także ubezpieczonemu, który przyjął dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodzin zastępczych zawodowych) albo przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu o jego przysposobienie. Pobyt tego dziecka w szpitalu musi jednak przypadać po przyjęciu dziecka na wychowanie.
Jeśli podczas jednego porodu urodzi się kilkoro dzieci, przy ustalaniu czasu, przez jaki będzie przysługiwać zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, uwzględniane będą:
Ile wyniesie zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Miesięczny zasiłek dla ubezpieczonych rodziców korzystających z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego wyniesie 100% podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo i nie będzie możliwe jego podzielenie na części.
Kiedy można wykorzystać prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Prawo do tego urlopu przysługuje bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Niezbędnym dokumentem do ustalenia prawa do tego zasiłku będzie wydane przez szpital zaświadczenie o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka wraz z danymi dotyczącymi tygodnia ciąży i masy urodzeniowej.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania uzupełniającego urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu
Osoba ubiegająca się o zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego powinna złożyć:
Wniosek o zasiłek macierzyński należy złożyć przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach macierzyńskiego. Dotyczy to rodziców dzieci urodzonych przed 19 marca 2025 r., pod warunkiem że w dniu 19 marca rodzic miał prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Dla pozostałych rodziców będących pracownikami, którzy spełniają warunki uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, wniosek należy złożyć nie później niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. W przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami, pisemny wniosek o zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, powinien być złożony przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu.
W przypadku pracowników oraz zleceniobiorców, którym zasiłek wypłaca ZUS, a nie płatnik składek, wniosek o zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego wraz z niezbędnymi dokumentami składa w ich imieniu pracodawca lub zleceniodawca. Dotyczy to ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób.
1 odpowiedzi