Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia - aktualności
Gmina Barcin - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Przeglądasz wpisy z kategorii aktualności

Senioriada w Barcinie - relacja

14 godzin temu

Z inicjatywy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Barcinie na stadionie miejskim odbyła się Senioriada dla słuchaczy i sympatyków uczelni dla seniorów z Barcina, Chełmna, Gąsawy, Mogilna, Pakości i Żnina. Imprezę pod honorowym patronatem Burmistrza Barcina Michała Pęziaka poprowadził jego zastępca Hubert Łukomski. W uroczystym otwarciu uczestniczyli senator Ryszard Brejza, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, barcińscy samorządowcy, dyrektorzy i przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy.

Studenci-seniorzy rywalizowali w pomysłowych konkurencjach sprawnościowych na wesoło, takich jak wodny tor przeszkód, strzały na bramkę, wyścigi rzędów czy „sadzenie marchewek”. Słodki poczęstunek przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Mamlicza. Udany dzień zakończyła zabawa taneczna z DJ-em.


👍
1
👎
0
❤️
2
Więcej
459249918_835286458719122_7347116194786307422_n.jpg

Pobór krwi w Piechcinie

11 dni temu5 dni temu

Kolejna akcja poboru krwi zaplanowana jest tym razem 11 września w godz. od 13 do 17 w Piechcinie. Autobus Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Bydgoszczy czekał będzie na Honorowych Dawców Krwi przy Szkole Podstawowej.

👍
0
👎
0
❤️
1
Więcej
458222572_830887035825731_5675082768535024955_n.jpg

Erasmus + w Gminie Barcin

13 dni temu

Dzięki uzyskaniu akredytacji w programie Erasmus plus Zespół Szkół w Barcinie pozyskał środki Z Unii Europejskiej na realizację szeregu zadań zmierzających do podniesienia poziomu nauczania i wzbogacenia oferty szkoły. Cele akredytacji to:


  1. Podniesienie poziomu znajomości j.angielskiego nauczycieli przez poszerzenie słownictwa w zakresie nauczania przedmiotów innych niż język obcy oraz kompetencji metodycznych nauczycieli j.angielskiego.
  2. Podniesienie kompetencji kadry zarządzającej w zakresie zarządzania szkołą, oceniania oraz kompetencji metodycznych nauczycieli w zakresie pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
  3. Pokonanie bariery językowej uczniów poprzez wyeliminowanie lęku przed komunikacją ustną i pisemną w języku angielskim.
  4. Pobudzenie uczniów do rozwijania i praktycznego wykorzystania wiedzy w zakresie STEM, czyli rozwinięcie kompetencji kluczowych- kompetencji matematyczny, w zakresie nauk przyrodniczych.
  5. Podnoszenie świadomości ekologicznej uczniów i nauczycieli oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska.


Pochodzące z UE środki w pierwszym roku akredytacji zostały przeznaczone na podniesienie kompetencji kadry zarządzającej i nauczycieli, by byli oni w stanie lepiej wspierać wszystkich uczniów w nauce języka angielskiego oraz przygotować uczniów do ich działań, zarówno tych prowadzonych od ubiegłego roku szkolnego online jak i podczas mobilności, która odbędzie się w nadchodzącym roku szkolnym. Do tej pory zrealizowano 21 mobilności szkoleniowych oraz 2 mobilności obserwacji pracy, opublikowano szereg relacji z ich realizacji oraz scenariusze lekcji i inne materiały edukacyjne, które są już dostępne na stronie szkoły. Baza ta będzie się stopniowo rozwijać, by dzielić się doświadczeniem również z nauczycielami z innych szkół.

Już po powrocie pierwszych przeszkolonych nauczycieli w szkole odbywały się lekcje łączące język angielski z matematyką, biologią, geografią. Zrealizowane zostały również dwie innowacje oparte o materiały i wiedzę zdobytą podczas szkoleń – „Szkolne biuro podróży” , „Łąka dla skrzydlatych przyjaciół”. Po pobycie w Irlandii, na tzw. job shadowing i zapoznaniu się z wprowadzonymi w odwiedzanych szkołach zasadami związanymi z edukacją włączającą, dzięki wsparciu organu prowadzącemu, w roku szkolnym 2024/2025 zastosowano podobne rozwiązania na dwóch poziomach edukacyjnych. Zapowiedzi nowych projektów i pomysłów na lekcje z językiem angielskim można szukać na stronie szkoły.

W kolejnej fazie akredytacji planowanych jest kilka mobilności uczniów oraz mobilności szkoleniowe dla psychologów, pedagogów, pedagogów specjalnych i oligofrenopedagogów. Realizacja tych działań z pewnością przyniesie korzyści całej społeczności szkolnej, nie tylko osobom wyjeżdżającym.

👍
1
👎
0
❤️
5
Więcej
e6fd584c211d381d000172e8a83459be408ec18f.jpg

Dyrektorzy i nauczyciele mianowani

19 dni temu

Przed rozpoczęciem roku szkolnego 2024/2025 Zastępca Burmistrza Barcina Hubert Łukomski oraz Kierownik Referatu Edukacji, Spraw Społecznych i Promocji Agnieszka Antczak wręczyli akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego Ewelinie Sulskiej z Przedszkola Nr 1 w Barcinie, Angelice Nowickiej z Przedszkola Nr 3 w Barcinie, Monice Mielcarek z Przedszkola w Piechcinie, Emilii Pałeckiej i ks. Jakubowi Siutkowskiemu z Zespołu Szkół w Barcinie.


Dokumenty powierzenia stanowisk i pełnomocnictwa otrzymały Dyrektor Przedszkola nr 2 w Barcinie Sylwia Hoffmann-Sobczak i Dyrektor Przedszkola nr 3 w Barcinie Beata Kata. Panie pokierują placówkami do 31 sierpnia 2029 roku.

👍
1
👎
0
❤️
3
Więcej
awans (002).jpg

Stypendia dla licealistów z Barcina

20 dni temu

Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk przyznał 10 stypendiów na rok szkolny 2024/2025 uzdolnionym uczniom szkół ponadpodstawowych ze Żnina, Barcina, Gąsawy, Łabiszyna i Janowca Wielkopolskiego. W gronie stypendystów znaleźli się Anna Ratajczak – za osiągnięcia artystyczne i Hubert Puzio – za osiągnięcia naukowe z Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie.


Zasady przyznawania stypendiów określa Uchwała Nr XII/102/2020 Rady Powiatu w Żninie z dnia 27.04.2020 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy w ramach Programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży pobierającej naukę w szkołach ponadpodstawowych na terenie Powiatu Żnińskiego.

👍
2
👎
0
❤️
0
Więcej
thumb_619bc20297731b1bf5ddcd866ccea76909bdd488.jpg

Dożynki powiatowe w Żninie

21 dni temu

24 sierpnia 2024 roku w Żninie zorganizowano Dożynki Powiatowe i Gminne pod patronatem Starosty Żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka i Burmistrza Żnina Łukasza Kwiatkowskiego. W powiatowym święcie plonów w parku miejskim nad Jeziorem Żnińskim Małym uczestniczyli barcińscy samorządowcy i rolnicy. W korowodzie dożynkowym i oficjalnych uroczystościach Gminę Barcin reprezentowali Burmistrz Barcina Michał Pęziak, Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Sulecka, Zastępca Burmistrza Barcina Hubert Łukomski, starościna dożynek Iwona Karpińska z Józefinki i starota dożynek Ryszard Grochalski z Barcina Wsi oraz wyróżnieni przez starostę żnińskiego Hanna i Tomasz Buzalscy z Aleksandrowa. W powiatowym konkursie wieńców dożynkowych Gmina Barcin otrzymała wyróżnienie. Po dziękczynnej Mszy Świętej i obrzędzie dożynkowym organizatorzy przygotowali koncerty i występy lokalnych zespołów oraz grup WEEKEND i ENEJ.


Państwo Hanna i Tomasz Buzalscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha w Aleksandrowie. Gospodarują wspólnie z synami Mateuszem i Hubertem na gruntach odziedziczonych po rodzicach pana Tomasza. Gospodarstwo ma charakter rodzinny i jest nastawione na hodowlę bydła mlecznego i produkcję roślinną. Stado bydła liczy 240 sztuk., w tym 110 krów mlecznych. Średnia wydajność wynosi 11600 litrów rocznie od sztuki. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Północ z Minikowa przyznała panu Tomaszowi Certyfikat wydajności za 2023 rok. Produkcja roślinna prowadzona jest na gruntach ornych III i IV klasy bonitacji. Państwo Buzalscy uprawiają buraki cukrowe, pszenżyto i kukurydzę na ziarno i kiszonkę na potrzeby hodowli zwierzęcej oraz pszenicę przeznaczoną na sprzedaż.


Dzięki unijnym dotacjom gospodarstwo wyposażono w niezbędny sprzęt rolniczy (kombajn i traktory) oraz wybudowano dwie obory (2007r. i 2022r.). W 2022 roku rolnicy postawili oborę wolnostanowiskową z halą udojową 2x8. W 2019 roku na dożynkach powiatowych w Gąsawie wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wręczył panu Tomaszowi Buzalskiemu odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. W 2014 pan Tomasz Buzalski był starostą dożynek gminnych w Piechcinie i powiatowych w Łabiszynie zorganizowanych w ramach Dożynek Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Bydgoskiej. Pan Tomasz ma wykształcenie rolnicze. Synowie ukończyli technikum rolnicze, zdobyli tytuły: technik rolnik i technik weterynarii. Córka Julia uczy się w technikum gastronomicznym, interesuje się gotowaniem, zielarstwem i rolnictwem.

👍
2
👎
0
❤️
0
Więcej
457055416_825268519720916_8033207168543589894_n.jpg

TSW zaprasza na jubileuszowe targi

28 dni temu

TSW z przyjemnością zaprasza na jubileuszową, 15. edycję Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, największej imprezy branżowej w Europie Środkowo-Wschodniej, dedykowanej producentom owoców i warzyw. To wyjątkowe wydarzenie to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi technologiami i praktyczną wiedzą z zakresu ogrodnictwa.

 

Dlaczego warto uczestniczyć?

Na powierzchni 28 tys. m² wystawcy z Polski i zagranicy zaprezentują szeroką gamę środków produkcji, w tym innowacyjne nawozy, środki ochrony roślin oraz zaawansowane rozwiązania wspierające produkcję ogrodniczą. Na targach znajdą się firmy specjalizujące się w chłodnictwie, przechowalnictwie, maszynach do ogrodnictwa, sortowania i pakowania owoców i warzyw, a także producenci materiału szkółkarskiego i przedsiębiorstwa handlujące owocami oraz ich przetwórstwem.

 

Konferencje towarzyszące targom:

•           XV Konferencja Sadownicza

•           XII Konferencja Truskawkowa

•           XV Konferencja Warzywnicza

•           III Konferencja Jagodowa

•           II Konferencja Maszynowa

•           Uprawa Winorośli (NOWOŚĆ)

 

Nowości i atrakcje:

•           Strefa Biznesu: dedykowane miejsce spotkań dla producentów i kupców.

•           Nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka: jubileuszowa, dziesiąta edycja nagród dla najbardziej innowacyjnych i korzystnych dla ogrodnictwa, środowiska oraz społeczeństwa produktów zgłoszonych przez wystawców.

 

Jubileuszowa edycja w liczbach:

•           80 prelegentów z Polski i zagranicy,

•           6 hal wystawienniczych,

•           28 tys. m² powierzchni wystawienniczej,

•           450 wystawców,

•           16 tys. uczestników z kraju i zagranicy,

•           poletka pokazowe: sadownicze i jagodowe,

•           2 kluczowe dni dla ogrodnictwa.

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji!

Skorzystajcie z promocyjnych cen i kupcie bilety już dzisiaj na www.tsw.pl

TSW zaprasza także do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco z przygotowaniami do największych targów sadowniczo-warzywniczych w Europie Środkowo-Wschodniej: https://www.facebook.com/targi.tsw/?locale=pl_PL

To jedyne takie wydarzenie w branży ogrodniczej!


Z serdecznymi pozdrowieniami,

Zespół TSW


👍
0
👎
0
❤️
0
Więcej
eb09a6678d4494610bbd0b65a06fdda9514e2ab7.jpg

Wnioski o Bon Energetyczny

2 miesiące temu

Przypominamy - Wnioski o BON ENERGETYCZNY składa się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Barcinie.


Przepisy ustawy z 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego (Dz.U. 2024 poz. 859) dają możliwość ubiegania się w 2024 r. o wypłatę bonu energetycznego. Świadczenie ma pozwolić na częściowe pokrycie płatności z tytułu energii elektrycznej.

Formularz wniosku będzie dostępny w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Barcinie przy ul. Mogileńskiej 3 od dnia 1 sierpnia 2024 r.

Obsługa wniosków odbywać się będzie w godzinach pracy Ośrodka.

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego można składać od 1 sierpnia 2024 r. do 30 września 2024. Wniosek o wypłatę bonu energetycznego złożony po terminie pozostawia się bez rozpoznania.

Bon energetyczny jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których przeciętny miesięczny dochód za 2023 rok nie przekroczył:

2500 zł - na osobę w gospodarstwie domowym jednoosobowym,

1700 zł - na osobę w gospodarstwie domowym wieloosobowym.

Gospodarstwo domowe jednoosobowe - osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca.

Gospodarstwo domowe wieloosobowe - osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące.

Bon energetyczny wypłacany jest jednorazowo i przysługuje za okres od 1 lipca 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. w następującej wysokości:

jednoosobowe gospodarstwo domowe – 300 zł lub 600 zł*

gospodarstwo 2-3 osobowe – 400 zł lub 800 zł*

gospodarstwo 4-5 osobowe – 500 zł lub 1000 zł*

gospodarstwo 6 i więcej osobowe – 600 zł lub 1200 zł*

*podwyższona kwota bonu energetycznego przysługuje gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego zasilane jest energią elektryczną i zostało zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do dnia 1 kwietnia 2024 r., albo po tym dniu - w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy.

Przy wypłacie bonu energetycznego obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że świadczenie będzie przyznawane nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota bonu energetycznego będzie wynosić 20 zł. W przypadku gdy wysokość bonu ustalona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę jest niższa niż 20 zł, bon ten nie przysługuje.

Wnioski można składać:

w wersji papierowej w siedzibie MGOPS w Barcinie przy ulicy Mogileńskiej 3 w sekretariacie - pok. nr 6

za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres siedziby Ośrodka za pośrednictwem platformy ePUAP na adres MGOPS Barcin: /mgopsbarcin/SkrytkaESP (wniosek należy podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym) przez aplikację mObywatel.

Informacja o przyznanym bonie energetycznym:

Wniosek o wypłatę bonu energetycznego rozpatruje się w terminie 60 dni od dnia jego prawidłowego złożenia.

Wypłata nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków finansowych od wojewody, na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę.

Przyznanie bonu energetycznego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.

Informację o przyznaniu bonu energetycznego będą przekazywane na wskazany adres poczty elektronicznej – o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę bonu energetycznego.

W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę bonu energetycznego, informację o przyznaniu bonu energetycznego będzie można odebrać osobiście. Nieodebranie informacji o przyznaniu bonu energetycznego nie wstrzymuje wypłaty tego bonu.

👍
0
👎
0
❤️
0
Więcej
452536966_495396709664189_3373717477819728522_n.jpg