Z uwagi na wystąpienie na terenie Gminy Barcin niekorzystnego zjawiska atmosferycznego – wiosennych przymrozków informuję, że istnieje możliwość składania przez właścicieli gospodarstw rolnych położonych na terenie Gminy Barcin wniosków dotyczących oszacowania zakresu i wysokości szkód powstałych wskutek wiosennych przymrozków.
Szacowanie szkód w uprawach rolnych będzie dokonywane przez Komisję powołaną przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego na podstawie m.in. obowiązujących wytycznych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do czasu zbioru plonu danej uprawy.
Wniosek w przedmiotowej sprawie można pobrać u sołtysa danego sołectwa, w Urzędzie Miejskim w Barcinie – Biuro Obsługi Klienta lub pobrać ze strony internetowej – www.barcin.pl
Wypełniony formularz wniosku należy złożyć w terminie od dnia 30 czerwca do dnia 7 lipca 2025 r. w Urzędzie Miejskim w Barcinie – pokój nr 17 i 13 (parter budynku urzędu).
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel.: 52 383 41 65/73.
Z-ca Burmistrza Barcina
/-/ Hubert Łukomski
Wniosek dostępny na: https://barcin.pl/aktualnosc-4227-ogloszenie.html
Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów, na terytorium całego kraju do 31 sierpnia 2025 r., do godz. 23.59, obowiązują drugie stopnie alarmowe BRAVO oraz BRAVO-CRP.
Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 194) podpisał Zarządzenia:
- nr 19 z dnia 28 maja 2025 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- nr 20 z dnia 28 maja 2025 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego CRP (stopień BRAVO-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- nr 21 z dnia 28 maja 2025 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO według terminologii NATO) ma zastosowanie
w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub sabotażowym. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia działalnością terrorystyczną lub aktem sabotażu, jednakże konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Wszystkie organy administracji publicznej i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo powinny posiadać możliwość utrzymania tego stopnia do chwili ustąpienia zagrożenia, nie naruszając swoich zdolności do bieżącego działania.
Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień BRAVO–CRP oznacza, że należy m.in. wprowadzić wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej.