Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia - biblioteka
Gmina Barcin - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Przeglądasz wpisy z kategorii biblioteka

Wymarsz. Gawęda historyczna Małgorzaty Jarocińskiej

9 godzin temuza 9 dni

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie zaprasza na gawędę historyczną pt. "Wymarsz" poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu, ktorą wygłosi Pani Małgorzata Jarocińska.


Małgorzata Jarocińska – bydgoszczanka urodzona w Szubinie, studiowała na uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przed 30 lat uczyła historii w bydgoskich szkołach. Znakomita gawędziarka o niesamowitej pamięci, miłośniczka literatury pięknej i poezji.

Autorka ponad 60 wykładów historycznych które wygłasza w szkołach, bibliotekach, sanatoriach na ternie całego kraju i nie tylko - swoje gawędy prezentowała także min. w Ukrainie, Litwie i Białorusi. Najbardziej lubi okres dwudziestolecia międzywojennego, ale podkreśla, że uczuciowo najbardziej związana jest z wiekiem XIX, z czasami zaborów i powstań narodowo-wyzwoleńczych.


Wydarzenie realizowane w ramach zadania "DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce", dofinansowanego ze środków Biura "Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".


Wstęp wolny.

Zapraszamy!

👍
5
👎
0
❤️
2
Więcej
MJarocińskaPlakat.png

Spotkanie autorskie z Wojciechem Burdelakiem

6 dni temu5 dni temu

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z barcińskim pisarzem, Wojciechem Burdelakiem, połączone z promocją jego najnowszej książki pt. "Pamiętnik napisany w grobie".

Wojciech Burdelak – pisarz, prozaik, poeta. Autor dziesięciu powieści. Większość z nich ukazała się własnym sumptem. Wydanie piątej w kolejności „Zbrodnia Ikara” zostało sponsorowane przez Miasto i Gminę Barcin. Do tej pory ukazały się:

• „Nemo” – 2016r.

• „Wybrany” – 2016r.

• „Porzucony” – 2017r.

• „Zagadka” – 2018r.

• „Zbrodnia Ikara” – 2019r.

• „Pomyłka?” – 2020r.

• „Życzeniodawca” – 2021r.

• „Pomieranie” – 2021r.

• „Więzy rodzinne” – 2022r.

• „Franca” – 2023r.

• „Pamiętnik napisany w grobie” – 2024r.

Autor urodził się 20 czerwca 1966 roku w Inowrocławiu i od dziecka mieszka w Barcinie (kujawsko-pomorskie). Fascynacja pisaniem pojawiła się w 2015 roku i zaowocowała debiutem w postaci książki pt. „Nemo – Nikt”. Autor, jak sam twierdzi z tej właśnie książki jest najbardziej dumny. Nie ze względu na warsztat i jakość pisarską, tylko z powodu tego, że jest pierwsza, dziewicza i całkowicie surowa. Stanowi dowód na to, że ktoś bez przygotowania może zasiąść do pisania i skończyć książkę. Jest twórcą powieści o tematyce kryminalnej oraz thrillerów, gdzie otoczenie jest przesiąknięte ulotną, subtelną metafizyką, którą przecież tak wszyscy bardzo lubimy. Żonaty, ojciec dwóch dorosłych synów: Mateusza i Dawida. Kilka lat temu spróbował swych sił na polu poezji. W swoich wierszach porusza przeróżne tematu, ale najchętniej pisze o przemijaniu. Zbiera materiały na wydanie tomiku poezji. Niedościgłym dla niego wzorcem do naśladowania na polu prozy, jest Stephen King. W szufladzie z napisem „Pomysły” ma już kilka ciekawych rzeczy, które czekają na swoją kolej. Pan Wojciech pisze również eseje, oraz jest autorem dwóch sztuk teatralnych.

Strona internetowa autora: wojciechburdelak.pl

Wstęp wolny.

👍
2
👎
1
❤️
3
Więcej
WojciechBurdelakPlakat.png

Narodowe Czytanie 2024. Kordian Juliusza Słowackiego

13 dni temu

Zespół Szkół w Barcinie, Szkoła Podstawowa nr 1 im. dr. Stanisława Krzysia w Barcinie, Szkoła Podstawowa w Mamliczu, MDK Barcin oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie serdecznie zapraszają na kolejną, trzynastą już edycję Narodowego Czytania.


W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest "Kordian" Juliusza Słowackiego, jeden z najważniejszych utworów polskiego romantyzmu. 


Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury. 


Wydarzenie odbędzie się 13 września o godz. 10:00 przed wejściem głównym do budynku Zespołu Szkół w Barcinie przy ul. Polnej 1.


Zapraszamy 🙂

👍
7
👎
0
❤️
3
Więcej
Nar.png